מהן תביעות קטנות ובמה הן שונות מהגשת תביעה רגילה?

בית המשפט לתביעות קטנות הוא פורום משפטי שנועד ליישב סכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית. מטרת בית המשפט לתביעות קטנות היא לספק דרך פשוטה עבור אנשים פרטיים או עוסקים ליישוב סכסוכים ללא צורך בהתדיינות יקרה וגוזלת זמן.

בבית משפט לתביעות קטנות, אנשים פרטיים או עוסקים (פטור/מורשה) יכולים להגיש תביעה נגד מישהו אחר כדי לבקש פיצוי על נזקים, לגבות חוב וטענות משפטיות נוספות, למשל הפרת חוזה. התיקים נדונים על ידי שופט בית המשפט לתביעות קטנות, אשר יקשיב לשני הצדדים של המחלוקת ויקבל החלטה על סמך הראיות שהוצגו.

אחד היתרונות העיקריים של בית המשפט לתביעות קטנות הוא שמדובר בהליך פשוט וזול יחסית. צדדים לסכסוך אינם צריכים לשכור עורך דין, וכללי הראיות והסדר הדין פחות פורמליים מאשר בבית המשפט הרגיל. זה הופך את בית המשפט לתביעות קטנות לאפשרות מושכת עבור אנשים פרטיים או עוסקים שאולי אין להם את המשאבים לנהל תיק משפטי מורכב יותר.

כדי להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, על אדם פרטי או עסק לשלם אגרה שעולה 50 ₪ בלבד בתביעות שעניינן עד 5,000 ₪ או 1 אחוז מסכום התביעה, בתביעות שעניינן בין 5001 ש"ח  ועד 37,700 ש"ח – הסכום המקסימלי להגשת תביעה קטנה נכון לשנת 2024 (תביעות למעלה מסכום זה אינן תביעות קטנות). לאחר תשלום האגרה והגשת התביעה, בית המשפט יקבע מועד לדיון, אשר בדרך כלל יתקיים תוך מספר חודשים. בדיון בבית המשפט לתביעות קטנות, תהיה לשני הצדדים הזדמנות להשמיע את טענותיהם בפני השופט. הדיון בבית המשפט עשוי לכלול הצגת עדויות, גילוי מסמכים וכל סוג של ראיות אחרות שיכולות לספק תמיכה בטענות כל אחד מהצדדים. לאחר שמיעת וראיית הראיות, השופט יקשיב לשני הצדדים ויקבל החלטה על סמך הראיות שהוצגו. במידה והשופט יכריע לטובת התובע, הוא יוציא פסק דין שיחייב את הנתבע לשלם את הסכום הנתבע. במידה והנתבע לא ישלם , ייתכן שהתובע יוכל להשתמש בשיטות שונות לגבייה, כגון עיקולים שונים או תפיסת נכסים, במסגרת הוצאה לפועל. אולם, אם השופט יכריע לטובת הנתבע, התיק יידחה והתובע לא יוכל לגבות פיצויים כלשהם. עם זאת, לכל צד יש את הזכות לערער על ההחלטה לבית משפט גבוה יותר אם הוא סבור שנעשתה טעות. בנוסף למתן דרך פשוטה וזולה ליישוב סכסוכים, בית משפט לתביעות קטנות יכול גם לסייע בהקלת עומס התיקים בבית המשפט הרגיל. על ידי פתרון מחלוקות קלות במהירות וביעילות, בית המשפט לתביעות קטנות עוזר לפנות את המשאבים של בתי המשפט הרגילים כדי להתמקד בתיקים מורכבים יותר. לסיכום, בית המשפט לתביעות קטנות הוא פורום משפטי שנועד ליישב סכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית. זהו תהליך פשוט וזול המאפשר לאנשים פרטיים או עוסקים לבקש פיצויים בגין נזקים או לגבות חוב ללא צורך בהתדיינות משפטית יקרה. בית משפט לתביעות קטנות הוא אופציה מושכת עבור מי שאולי אין להם את המשאבים לנהל תיק משפטי מורכב יותר, והוא עוזר להקל על צבר התיקים בבית המשפט הרגיל. בול תביעה מעניק שירות לתובעים בתביעות קטנות המעוניינים בעזרה בניסוח כתב התביעה וארגון כלל המסמכים הנדרשים לשם הגשת התביעה וכן את הגשתה לבית המשפט. כאמור, תביעות קטנות נעשות ללא ייצוג עורך דין, אך אין מניעה להיעזר בשירות משפטי ואף רצוי מאד לעשות כן. אמנם הליך התביעות הקטנות אינו נוקשה במישור הדרישות הטכניות כמו הליך משפטי רגיל, אך עדיין כדאי להגיש תביעה שכתובה ברמה גבוהה ולהגיע מוכנים לחלוטין לדיון.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נפגעת בתאונת דרכים? פנה אלינו
משרד עורכי דין ג'יני זיו

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן