בול תביעה

שירותי נוטריון

מהו נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין אשר הוסמך ע"י הוועדה לרישוי נוטריונים במשרד המשפטים לאשר, לאמת ולערוך מסמכים משפטיים מקוריים וכן לזהות את אילו החתומים עליו. במסגרת הסמכות, רשאי הנוטריון אף לספק תוקף משפטי לכל מסמך המועבר משפת המקור אל שפה אחרת. כלומר, הנוטריון מאשר את המסמך המתורגם לשפה המתבקשת כקביל ואותנטי.


לא כל עורך דין יכול להיות נוטריון. הוא חייב להיות אזרח ישראלי החבר בלשכת עורכי הדין ובעל וותק של 10 שנים לפחות בעריכת דין. תפקידו של הנוטריון
בעל אחריות ציבורית ובעלת משמעות רבה, לכן תנאי הסף מחמירים כל כך.


על הנוטריון חלות מגבלות מסוימות, למשל אינו יכול לאשר מסמך לאדם אשר קרוב לו. בנוסף, בעת אישור המסמך עליו תמיד לבחון את המסמך המקורי. דוגמאות לסמכויות הנוטריון:


א. אימות וחתימה על מסמך – לדוגמה אימות אדם החותם על חוזה או אימות הסכם ממון הנחתם ע"י בני זוג לפני הנישואין.


ב. אישור ואימות מסמכים מתורגמים – לדוגמה תרגום תואר אקדמי לאדם המעוניין להתקבל ללימודי המשך במדינה זרה. תרגום תעודת נישואין על מנת להוכיח שהזוג אכן נשוי בשביל רשויות המס או הבנקים במדינה זרה ואף תעודת יושר מתורגמת עבור אדם אשר נדרש להוכיח למקום עבודתו בחו"ל כי אין לו עבר פלילי.


ג. אישור חיים של אדם – כאשר אדם מעוניין לקבל שירותים או הטבות מסוימות, לדוגמה קבלת ביטוח לאומי, רנטה (קצבה) מגרמניה עליו להוכיח כי הוא
אכן בחיים. לצורך כך עליו לספק אישור חיים. את אישור זה יוכל לקבל רק כאשר יעמוד אל מול הנוטריון ויחתום בפניו.

מתי אנחנו זקוקים לשירותי נוטריון?

כל אדם יזדקק לפחות פעם בחיים לשירות נוטריון. הדוגמאות למתי נזדקק לשירות נוטריון הן רבות, אילו חלק מהן:

  • אישור העתק צוואה לצורך קבלת הלוואה – על מנת לקבל הלוואה מהבנק, עלייך להציג בטוחה כי אכן יש לך יכולת להחזיר אותה. קורים לא מעט מקרים בהן ניתן להשתמש בצוואה עתידית שתתקבל כבטוחה. הבנק יבקש העתק צוואה חתום על ידי נוטריון אשר יוודא שהעתק הצוואה אכן נאמן למקור וכי האדם שעתיד לקבלה הוא אכן מי שאומר שהוא.
  • אישור העתק תואר אקדמאי – סטודנט המעוניין להמשיך במסלול אקדמאי ללימודי תואר שני, יתבקש על ידי המוסד הלימודי בו הוא עתיד להתחיל ללמוד אישור על כך שהעתק תעודת התואר הראשון אכן נאמנה למקור. במרבית המקרים בהן מדובר במדינה זרה תידרש להציג את המסמך כשהוא מתורגם לשפה המקומית ואף גיליון ציונים.
  • אימות חתימה בעת לקיחת משכנתא – בעידן בו הכל מתבצע בשלט רחוק מתבצעות לא מעט הונאות חתימה כלפי מוסדות פיננסיים כמו הבנקים. לקוח המעוניין לקבל משכנתא שהיא הלוואה לכל דבר יכול לזייף ולהתחזות לאדם אחר ובכך לבצע עוקץ פיננסי. על מנת למנוע זאת, הבנק ידרוש כי נוטריון יאשר את חתימתך ויאמת את זהותך.

מה חשוב כאשר בוחרים נוטריון?

רוב האנשים אשר הוסמכו להיות נוטריונים הינם עורכי דין. האם כל עורכי הדין הם נוטריונים?
התשובה לכך היא לא. משרד המשפטים מקשה על קבלת האישור ומאפשר זאת רק בהתאם לתנאים הבאים:

  • חייב להיות בעל עבר פלילי נקי! ללא רבב. יותר מכך, גם אם הושעה מלשכת עורכי הדין, לא יוכל לעסוק כנוטריון.
  • חייב להיות בעל וותק של לפחות עשר שנים כעורך דין פעיל.
  • חייב לעבור קורס ייעודי לקבלת רישיון נוטריון.

עד כאן סקרנו את הקריטריונים "היבשים" של שירותי נוטריון. על מנת לבחור מתוך כלל הנוטריונים הקיימים את אילו המובילים יש לבצע
בדיקה מעט יותר מעמיקה הכוללת:

  • ווידוא שהרישיון בתוקף על פי החוקים של מדינת ישראל ומשרד המשפטים. קרו מקרים בהם הנוטריון היה מאושר בארץ זרה שלא מאושרת ע"י ישראל.
  • ניסיון מקצועי זה הכרח. לדוגמה, אתם זקוקים לתרגום נוטריוני – אל תתפתו לשכור את שירותיו של מתרגם חסר ניסיון אשר לא שולט בשתי השפות (שפת המקור והיעד).
  • שכר טרחה קבוע. שימו לב כי המחיר הוא אחיד וקבוע בחוק. נוטריון לא יכול לדרוש שכר גבוה יותר עבור השירות. להלן מחירון – לחץ כאן
צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן