בול תביעה

שאלות ותשובות

כל המידע הכי חשוב

רק אדם פרטי, עוסק פטור או מורשה יכולים לתבוע בבית המשפט לתביעות קטנות. ניתן לתבוע עד 5 תביעות קטנות בשנה.

הסכום המקסימלי עומד על 37,700 ₪ בתביעה אחת נכון לשנת 2024.

ניתן להגיש תביעה קטנה בכל סכסוך אזרחי הנובע ממחלוקת בין אדם לאדם או לגוף פרטי/מסחרי כגון עוסק פטור/מורשה או חברה. תביעות נפוצות בגינן מגישים תביעה הן: הפרת חוזה שכירות, אובדן/איחור קבלה של מזוודה בעת נסיעה לחו"ל, קבלת דואר ספאם, נזק לגוף ולרכוש, חוב של אדם, שירות לקוי מבעל מקצוע, מוצר פגום שנרכש מחברה, עיכוב/ביטול טיסה ועוד.

כן, הנתבע חייב להגיש כתב הגנה לא יאוחר מ – 30 יום מעת קבלת כתב התביעה. במידה ולא יגיש, יכול התובע לבקש מבית המשפט פסק דין בהעדר הגנה. כלומר, בית המשפט יקבע את החלטתו גם אם לא הוגש כתב הגנה ואף אם הנתבע לא הגיע לדיון.

כן, אם הוגש נגדך כתב תביעה, עלייך להגיש כתב הגנה ויותר מכך, עומדת לך האפשרות להגיש כתב תביעה שכנגד עד לסכום המקסימלי של 37,700 ₪. כתב ההגנה שכנגד במקרה זה יוגש כ – 7 ימים מיום קבלתו.

לא, ניתן לתבוע בגין תיקון/החלפת מוצר פגום, ביטול חוב, ביטול עסקה בין צדדים. לדוג' הזמנתי ספה מרשת חנויות רהיטים וקיבלתי אותה כאשר היא פגומה. ניתן לתבוע על החלפתה.

לכתב התביעה רצוי לצרף את כל הראיות התומכות בתביעה. אם מדובר במסמכים כגון חוזים, התכתבויות מייל, הודעות ווטסאפ, חוות דעת של מומחים, פרטים בגין הגשת תלונה במשטרה, צילומים, קטעי ווידאו. חשוב להגיע עם כל המסמכים והראיות ליום הדיון.

התהליך לוקח מס' חודשים. בדר"כ 5-6 חודשים וזאת על פי העומס של בית המשפט בו יתנהל התיק.

כן, יש להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי ולקבל את רשותו לערעור על פסק הדין שהתקבל בבית המשפט לתביעות קטנות. את הבקשה לבית המשפט המחוזי יש להגיש כ 15 יום ממועד קבלת פסק הדין.

כן, אך יש לתבוע בשני בתי משפט שונים. לדוגמא, אם תבעת סכום של 50,000 ₪, תוכל לתבוע 37,700 ₪ בבית המשפט לתביעות קטנות ואת שאר הסכום – 12,300 לתבוע בבית המשפט בתביעה רגילה. לא ניתן לפצל את התביעה לשתי תביעות קטנות (25,000 ₪ כ"א) בבית המשפט לתביעות קטנות.

כל צד מייצג את עצמו. חל איסור להיות מיוצג ע"י עו"ד (אלא אם כן הנתבע/תובע בעצמו הוא עו"ד). יש להתנהג ולפעול בצורה מכבדת ומכובדת כלפי השופט והמוסד. מומלץ להגיע כחצי שעה לפני תחילת הדיון וכמובן לא לאחר.

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן