כתב הגנה תביעה קטנה

במקרים מסוימים, אנו נתקלים בסכסוכים אזרחיים פשוטים יחסית, אשר מצדיקים תביעה. כיוון שמדובר פעמים רבות בעניינים יחסית זניחים ונפוצים, קיימת האופציה להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות כאן באתר בול תביעה נסביר לכם את כל השלבים הנכונים לכתב הגנה.

לבית המשפט לתביעות קטנות יכול להגיש תביעה כל אדם, כל עוד סכום התביעה אינו עולה על 37,700 ₪ (נכון לשנת 2024). כן, לא נדרש כל ידע משפטי כדי להגיש תביעות מסוג זה, לכן, פעמים רבות מוגשת תביעה קטנה על עניינים זניחים כמעט.

הגישו נגדכם תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות? מה לעשות:

לאור השימוש הנרחב בערכאה זו והקלות שבה כל אחד מאתנו יכול להשתמש בו, הן כתובע והן כנתבע, חשוב להכיר את הפרוצדורה להגשת כתב הגנה בבית משפט זה.

במידה והגיעה אליכם הזמנה לדיון בבית משפט בגין תביעה קטנה נגדכם, יש להגיש כתב הגנה במהרה, ולהימנע ממצב בו יינתן לתובע פסק דין בהיעדר הגנה, ובכספים ועוגמת הנפש הפוטנציאליים הכרוכים בכך.

ככלל, כמו בשאר בתי המשפט, כאשר אדם מגיש תביעה נגד אחר הוא מחויב במסירת התביעה לידי התובע, כדי לוודא שזה יודע שנתבע ויוכל להתכונן לכך. כאמור, אם לא יוגש כתב הגנה, עשוי להינתן פסק דין בהיעדרה, ולפיכך יש חשיבות עליונה בהגשת כתב הגנה.

חשוב לזכור שבבית המשפט לתביעות קטנות מייצגים הצדדים את עצמם, ואין ייצוג על ידי עורך דין אלא במקרים חריגים בהם בית המשפט אישר זאת. זאת, במטרה להביא לסיום מהיר של ההליך ולהכרעה תמציתית.

כמו כן, בית המשפט לתביעות קטנות לא כפוף לסדרי הדין של בתי המשפט האחרים מבחינות שונות, ובין היתר מבחינת קבלת ראיות. כך, באפשרותו לקבל כל ראיה וכל מסמך אשר יוגשו אליו גם אם לא תואמים את פקודת הראיות וכביכול אינם קבילים.

משמע לאור הניסיון להפוך אותו נגיש יותר תתקבל כל ראיה, גם אם היא לא מנוסחת ולא ערוכה לפי הנדרש לפי החוק והפסיקה.

כתב הגנה

הגשת כתב הגנה בתביעה קטנה – פירוט השלבים

כאמור, לאחר שהתביעה תוגש יישלח לנתבע העתק של כתב התביעה ותישלח אליו הזמנה לדיון. ישנם מספר דברים שצריך לזכור ולדעת בהקשר זה.

ראשית, הנתבע נדרש להגיש כתב הגנה תוך 30 יום מקבלת כתב התביעה. בכדי לעשות זאת עליו למלא טופס כתב הגנה שמופיע באינטרנט, על ידי חיפוש המילים כתב הגנה תביעות קטנות.

חשוב לציין ששלושים הימים שיש להגשת כתב ההגנה מתחילים להיספר רק מרגע שקיבלתם את כתב התביעה.

לכתב ההגנה יכול הנתבע לצרף מסמכים שתומכים בטענתו, וכן יש באפשרותו להוסיף תביעה שכנגד, משמע תביעה נגד מי שתבע אותו, בטופס תביעה. ישנה אפשרות להגיש תביעה כזו גם אם היא אינה קשורה לעילה המקורית בגינה נתבע הנתבע.

ככל שהוגשה תביעה שכנגד, בית המשפט יצרף הודעה לתובע (המקורי), בו יצוין שעליו להגיש בעצמו כתב הגנה, תוך 7 ימים מיום קבלת התביעה.

נוסף על האמור, נדרש להגיש את כתב ההגנה יחד עם הנספחים בשלושה עותקים. אפשר לעשות זאת דרך מזכירות בית המשפט הרלוונטי או דרך אתר נט המשפט.

ככלל, בתביעות קטנות לשופט יש שיקול דעת מוחלט כמעט. לאור זאת, יש באפשרותו לנהל את ההליך והתביעה באופן שהוא רואה לנכון במטרה לחתור לצדק ולהביא להכרעה הראויה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן