באיזה בית משפט להגיש תביעה קטנה

באיזה בית משפט להגיש תביעה קטנה

בתי משפט לתביעות קטנות – בחירת המיקום

בתי המשפט לתביעות קטנות הוקמו על מנת לאפשר לכל אדם פרטי או לעוסקים פטורים או מורשים, להגיש תביעה אזרחית בסכומים שהינם יחסית נמוכים – נכון לשנת 2022, גובה הסכום המקסימאלי להגשת תביעה קטנה עומד על 34,600 שח. בתי המשפט לתביעות קטנות, ממלאים למעשה תפקיד חשוב, אשר טמון בעובדה שהם מאפשרים לכל אזרח המעוניין בכך, לממש את זכותו לקבלת התמורה המגיעה ולצרכנות הוגנת. בתי משפט לתביעות קטנות, מאפשרים לאזרחים "הקטנים" לעמוד גם מול הגופים הגדולים והמשפיעים ביותר במדינה ולגרום להם לשלם להם פיצויים כספיים, עבור נזקים של עוגמת נפש או עבור חיובים כספיים שהם גבו מהם ללא כל הצדקה.

איך לבחור את המיקום של בית המשפט לתביעות קטנות?

ברחבי ישראל פועלים נכון לשנת 2022, לא פחות מ-29 בתי משפט המטפלים בתביעות קטנות, אשר פרוסים בכל רחבי הארץ. היצע האפשרויות הרחב, מאפשר לכל תובע לבחור את בית המשפט בו תוגש התביעה – כאשר, יש לקחת בחשבון כי הבחירה אמורה להתבסס על עמידה בתנאים מסוימים, ולא על טעמי נוחות בלבד. בין התנאים עליהם אמורה להתבסס בחירת בית משפט לתביעות קטנות:
  • מיקומו של העסק או מקום המגורים של בעל העסק אותו אתם תובעים
  • המקום בו נחתם החוזה עליו מתבססת התביעה הקטנה
  • המקום בו בוצעה ההתקשרות בין הצדדים (התובע והנתבע)
  • מקום המסירה של הנכס – בתביעות רלוונטיות
  • מקום המעשה או המחדל בגינו מוגשת אותה תביעה קטנה
  • במקרה של הגשת תביעה שכנגד – במקום בו הוגשה התביעה המקורית
כך לדוגמא, אם העסקה בגינה התביעה מוגשת מלכתחילה התבצעה בחיפה, אך הנתבע גר בתל אביב, קיימת אפשרות להגיש את התביעה באחד מבתי המשפט לתביעות קטנות, אשר ממוקמים או בתל אביב או בחיפה. במקרים בהם מעוניינים להגיש תביעה כנגד חברה גדולה שהינה בעלת סניפים בכל רחבי הארץ וזו אותה אישיות משפטית, ניתן להגיש את התביעה הקטנה בכל אחד מהערים בהן יש לחברה סניפים – גם במקרים בהם העסקה התבצעה בעיר אחרת. במידה וכל סניף היא חברה נפרדת בע"מ אז יש להגיש את התביעה בסניף הספציפי בו בוצעה העסקה. בתי המשפט בארץ מחולקים למחוזות (ישנם שישה מחוזות). בכל מחוז יש מספר בתי משפט בעלי סמכות שיפוט מקבילה, למשל אם כתובת הנתבעת היא בתל אביב, ניתן להגיש את התביעה גם בבית המשפט בבת ים או בהרצליה מאחר והם תחת אותו המחוז, מחוז תל אביב. במידה והעסקה בוצעה "אונליין" למשל, חנות אינטרנטית ניתן להגיש תביעה בכל בית משפט לתביעות קטנות.לרשימה המלאה של בתי המשפט בארץ וכתובתם לחצו כאן. בול תביעה – תבחרו את מיקום בית המשפט נכון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן