השלבים בהגשת תביעה קטנה – צעד אחר צעד

השלבים בהגשת תביעה קטנה – צעד אחר צעד
מעוניינים להגיש תביעה קטנה? יכול להיות שאתם לא יודעים מה אתם צריכים לעשות, או שהדברים נראים לכם כעת לא ברורים או מורכבים. אז קחו נשימה 😊 ותזכרו שאנחנו ב"בול תביעה" כאן בשבילכם ועבורכם! בשביל להקל עליכם, הכנו במיוחד עבורכם מדריך, אשר מסביר את כל הפעולות בהן אתם צריכים לנקוט, שלב אחרי שלב:

שלב 1 – ההבנה שיש עילה להגשת תביעה קטנה

השלב המקדים להגשת תביעה קטנה, הוא ההבנה שאכן נגרם לכם עוול או נזק ושאכן קיימת עילה להגשת תביעה. ברוב המקרים, עילה לתביעה עולה כאשר נגרם לכם נזק כספי כתוצאה ממעשה שאינו מוסרי או ראוי – לדוגמא, מקרה בו רכשתם מוצר וקיבלתם אותו פגום ונתקלתם בסירוב לקבלת החזר כספי או להחלפה. ישנם גם מצבים בהם גם גרימת עוול ללא נזק כספי, יכולים להיחשב כעילה מוצדקת להגשת תביעה בבית משפט לתביעות קטנות – לדוגמא, מחלוקת בינכם לבין מי שמשכיר לכם דירה. חשוב לזכור, כי תביעה קטנה, היא על סכום כסף, אשר נחשב לקטן יחסית ולא עולה על 34,600 ₪ לתביעה (נכון לשנת 2022). כאן חשוב לציין, כי תביעות הקשורות ליחסי עובד מעביד, למקרים פליליים או על רקע משפחתי, אינן עומדות בהגדרה של "תביעות קטנות", גם כאשר מדובר בתביעות על סכומי כסף קטנים.

שלב 2 – לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים

אחרי שהגעתם למסקנה שקיימת עילה להגשת תביעה כנגד אותו אדם או חברה, עליכם להתחיל ולארגן את כל המסמכים והאסמכתאות, אשר יכולים להעיד על הנזק שנגרם לכם (ראיות תומכות) לדוגמא: חשבוניות עסקה, מיילים, הודעות, צילומים וכל מסמך אחר בעל רלוונטיות למקרה.

שלב 3 – הגשת כתב התביעה

בשלב הבא, יש להגיש את כתב התביעה ולצרף אליו את כל המסמכים (ההוכחות) שאספתם בשלב הקודם, לבית המשפט לתביעות קטנות. שימו לב, את התביעה יש להגיש ב-3 עותקים, כאשר, עותק 1 יישאר אצלכם, עותק אחד יוגש לבית המשפט והעותק השלישי ישלח לנתבע – יש לוודא שכתובת הדואר של הנתבע היא הכתובת הנכונה.

שלב 4 – קבלת זימון לדיון

בית משפט לתביעות קטנות יזמן אתכם ואת הנתבע לדיון – ישנם מקרים, בהם הצדדים יוזמנו ע"י בית המשפט  להליך גישור – כאשר, המטרה היא לנסות לפתור את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט (הליך הגישור יתבצע רק אם תהיה הסכמה של 2 הצדדים).

שלב 5 – ההכרעה

ברוב המקרים, כאשר זה נוגע לנושא של תביעות קטנות, השופט מוסר את הכרעתו עוד ביום הדיון. יחד עם זאת, ישנם מקרים, בהם ההכרעה תדחה למועד מאוחר יותר – לרוב, לכל המאוחר, עד כשבוע ממועד הדיון. יש לקבל את החלטת השופט גם אם אינכם מסכימים איתה – אך חשוב גם להיות מודעים שקיימת אפשרות לערער על אותה ההחלטה. אנו מקווים שהשלבים ברורים ובכל מקרה, אנחנו ב"בול תביעה" זמינים עבורכם, בכדי לסייע לכם ולקצר עבורכם את התהליכים. מוזמנים ליצור עמנו קשר ולהתחיל בהליך של תביעה קטנה אונליין במערכת החכמה שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן