הגשת תביעה קטנה באינטרנט

תביעה קטנה היא תביעה המוגשת לבית המשפט לתביעות קטנות. תביעה כזו עוסקת בסכסוכים אזרחיים, ובעניינים פעוטים יחסית, וסכום התביעה לא יכול לעלות על 34,600 (נכון לשנת 2022) המטרה של הצוות של בול תביעה היא לעזור לכם להבין את כל המידע הרלוונטי בנושא כדי שתוכלו להגיש תביעה קטנה באינטרנט בקלות. לאור כך שפעמים רבות מדובר בעניינים קטנים יחסית, כולנו יכולים למצוא עצמנו בסיטואציה בה עלינו להגיש תביעה מסוג זה. לפיכך, חשוב להכיר את האופן בו ניתן להגיש את התביעה ולדעת מה הקשיים שעלולים להתעורר בעת הגשתה.

הגשת תביעה קטנה – אין צורך בידע משפטי

חשוב לדעת, שכיוון שמדובר בעניינים יחסית מינוריים וכיוון שישנו רצון שבית המשפט לעניינים קטנים יהיה נגיש ככל הניתן, לא נדרש ידע משפטי עבור הגשת תביעה בבית משפט זה. מעבר לכך, עורכי דין  כלל אינם רשאים להופיע ולייצג בבית המשפט (להוציא מקרים חריגים). כחלק מהרצון להפוך ערכאה זו לנגישה, כל אדם, גם אם אינו תושב או אזרח בישראל, יכול להגיש תביעה כספית נגד אדם אחר או לחילופין נגד בית עסק או חברה כלשהם, וסכום התביעה לא יכול לעלות על 34,600 ₪ (נכון לשנת 2022).

דוגמאות לתביעות קטנות

ישנן מגוון סיטואציות שמאפשרות הגשה של תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. כך למשל, תביעה כספית נגד בעל מקצוע אשר סיפק שירות לקוי ואף גרם לנזקים. אופציה נוספת הינה תביעה כספית נגד חברת תעופה אשר ביטלה את הטיסה ובכך גרמה לעוגמת נפש רבה. דוגמה נוספת, שכיחה יחסית, היא תביעה של אדם/עסק אשר הפר חוזה חתום כגון חוזה שכירות, הסכם למתן שירותים וכו'. הגשת תביעה קטנה באינטרנט

היכן יש להגיש את התביעה?

ככלל, הגשת תביעה קטנה נעשית למזכירות של בית המשפט לתביעות קטנות. המקום בו יש להגיש את התביעה נקבע לפי אחד מהבאים – האופציה הראשונה הינה הגשה במקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע, והאופציה השנייה היא מקום המעשה או המחדל אשר בגללו התביעה מוגשת (למשל המקום בו נחתם החוזה או בו בוצעה ההתקשרות). לבסוף, במידה והעסקה בוצעה אינטרנטית ("אונליין"), ניתן להגיש את התביעה בכל בית משפט לתביעות קטנות.

אופן הגשת התביעה – הגשה באינטרנט

כחלק מהרצון להפוך את ההליך לנגיש, ישנה אופציה להגיש את התביעה באינטרנט. לשם כך, יש למלא טופס כתב תביעה ולהגישו למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות. לכתב התביעה צריך לצרף חשבונות, התכתבויות, מסמכים וראיות אשר התביעה מבוססת עליהם. הגשה אינטרנטית נעשית דרך אתר נט המשפט. אתר זה פועל בשלל דפדפנים. בכדי להגיש את התביעה יש ראשית להירשם במערכת ההזדהות הלאומית. בהמשך לכך יש להיכנס לאתר נט המשפט כאמור ולהשתמש בפרטים בעזרתם נרשמתם למערכת. בשלב הבא נדרש לבחור באופציה "פתיחת תיק" המופיעה בחלק העליון של המשך. אחרי זה תישלח אליכם הודעה ועליכם לאשר אותה, פעולה שתפתח חלון לפתיחת תיק לתביעה קטנה. בחלון זה תידרשו לבחור את הפרטים הרלוונטיים לכם מאלה שיוצעו ותידרשו לכתוב מה סכום התביעה שתרצו להגיש. בהמשך, תידרשו למלא את הפרטים של שני הצדדים בתיק בשדה המתאים לכך. חשוב לדעת שמדובר בטופס יחסית פשוט, שניתן בקלות להבין מהו האופן בו יש למלא וכיצד להשתמש בו. זאת כאמור לאור הרצון להנגיש זאת. לצד זאת שההליך פשוט, לעיתים כן כדאי להסתייע באדם אשר הינו בעל מומחיות בתחום, שיוכל לעזור לכם להימנע מטעויות וכן להוביל לכך שתקבלו את כל מה שמגיע לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

צור קשר
בול תביעה
דילוג לתוכן